Testování nové technologie praní

Zásahové obleky nás poměrně dobře chrání před sálavým teplem, stříkající vodou, zimou a mechanickým poškozením. V létě není nošení tak komfortní, ale ochrana zdraví hasiče je na prvním místě. Nemá cenu předlouze vysvětlovat chemické složení látek, které v obleku po zásahu zůstanou, ale každý z nás chápe, že nic zdravého to není. Cena zásahových obleků také není zanedbatelná (cca 17.000,-), takže je po kontaminaci zplodinami hoření nelze vyhodit. A protože se oblek se skládá z několika vrstev, kdy jedna z nich je Goretexová bariéra, není praní a údržba vůbec jednoduchá záležitost.
A právě proto jsme souhlasili a několik měsíců testujeme novinku v praní zásahových obleků, kterou vyvinula jedna česká chemička. Výsledky jsou zatím nad očekávání dobré. Technologie je určená především pro profi pračky, ale i v hobby pračkách při dodržení postupů funguje velmi dobře. Celý proces probíhá ve třech volitelných fázích. První je čištění a ochrana reflexních pásků detašovacím prostředkem, druhá je vlastní praní s dekontaminací (fungující rozsah teplot 15C – 60C) a třetí je případná dezinfekce obleku.
Z celého testování máme jeden nezpochybnitelný poznatek. Při praní obleků sypkým práškem se zanáší bariéra, oblek přestane odvádět vnitřní vlhkost, hasič se přehřívá a nadměrně potí. Není naším úmyslem dělat reklamu, ale ukázat směr který funguje. Výrobek bude představen koncem února a od března se začne průmyslově vyrábět. Samozřejmě nás zajímala cena.

Orientačně:
Cena mikroemulzního praní 4,20 Kč (jedno praní)
Cena ošetření refl. částí 1,50 Kč (jedno praní) není nutno požít pokaždé
Cena finální dezinfekce 3,40 Kč (jedno praní) jen v případě dezinfekce