Požár rodinného domu a dílny v Solopiskách

Naše jednotka byla povolána k požáru rodinného domu a dílny v Solopiskách v noci 26.prosince několik minut po druhé hodině. Na místo případu jsme vyjeli s oběma cisternami a s VEA. Do našeho příjezdu Řevnická profesionální jednotka poskytla první pomoc postiženým a velmi úspěšně bránila okolní rodinné domy v malé odstupové vzdálenosti. Majitelé minimálně jednoho z těchto domů si museli být dobře vědomi, jaké nebezpečí jim reálně hrozí, protože už jeden požár zažili. Naše jednotky zde zasahovaly před 10 lety při požáru střechy rodinného domu.
Po dojezdu na místo, byli naši hasiči nasazeni na 3 útočné C proudy v dýchací technice. Jeden útočný proud na hašení dílny a garáže, druhý na hašení střechy obytné části nemovitosti po nastavovacím žebříku a třetí do obytných prostor v přízemí. Do 30 minut od příjezdu první jednotky byl požár pod kontrolou.
Přes veškerou snahu se však hasičům nepodařilo požárem zasažené budovy zachránit. Na rychlém rozvoji požáru měly zásadní podíl tři faktory, které ztěžovaly práci zasahujícím. Prvním bylo rozmístění staveb na pozemku s nulovou odstupovou vzdáleností. Druhým faktorem byla velmi obtížná cesta na místo zásahu. Neposypaný led a navátý sníh na silnici není zrovna optimální povrch pro jízdu s 22 tunovými vozy. A třetím faktorem byla teplota -12oC, která urychlila výměnu plynů na požářišti, a tím výrazně pomohla k rozvoji požáru. Na samotném konci zásahu čekalo hasiče ještě poslední překvapení. Na hospodářské budovy se sesunula část stráně ze zadní poloviny pozemku a částečně je zasypala.
Protože se jednalo o zásah za velmi obtížných podmínek, hasiči si při tomto požáru museli sáhnout až na dno svých sil. Při likvidaci požáru se hasiči nikdy nevyhnou promočení výstroje. Při teplotě -12oC na nich zásahové obleky mrznou a zasahující kvůli chladu rychle přicházejí o energii. Pohyb na místě požáru je extrémně nebezpečný, protože led se tvoří všude, kam dopadne voda, a tak namrzají povrchy, žebříky i stavební konstrukce. Proto považujeme za úspěch, že se při zásahu nikdo nezranil a strojníkům nezamrzla čerpadla.
Konečná bilance požáru – tři zraněné osoby a škoda převyšující 3 miliony korun. Jednotky na místě: HZS Řevnice, JSDH Mokropsy, JSDH Solopisky, HZS Praha HS-8, JSDH Choteč.
Datum zásahu: 26. 12. 2010 2:09
Doba zásahu: 3h 27m