Odborná příprava hasičů

Téma odborné přípravy dobrovolných hasičů je velmi diskutované. Každý dobrovolný hasič zařazený do zásahové jednotky musí absolvovat v běžném roce minimálně 40 hodin školení a výcviku. Tak to nařizuje zákon a prováděcí vyhlášky.
Přeneseme-li tuto právní normu do praxe, tak tento limit splnit není žádný problém. Ovšem současně musí každý z těchto hasičů úspěšně složit test znalostí na závěr každého výcvikového roku a musí umět pracovat s používanou technikou a technickými prostředky. Zde už problém nastává. Pouhých 40 hodin možná stačí na našprtání teorie, ale rozhodně nestačí na dobré ovládání všeho, s čím pracuje a co musí hasič prakticky umět. Rozdíl mezi profesionálním a dobrovolným hasičem ve znalostech předpis neupravuje. Takže musí umět to samé.
To je samozřejmě v pořádku, nikdo z nás by nechtěl, aby hasiči přijeli, ale neuměli danou událost vyřešit, nebo napáchali zbytečné škody. Ale kde na to brát časť
Každý z nás má své hlavní zaměstnání a hasičina je koníček, kterému nelze věnovat veškerý volný čas. Pokud to přeneseme na naší jednotku, tak se scházíme 52x v roce na výcvik, školení a údržbu techniky. čtyři soboty věnujeme stážím a výcviku, zhruba 100x vyjedeme k případu. Do tohoto výčtu nepočítáme revize, STK, opravy techniky a agregátů, údržbu stanice, ani zajištění běžného chodu organizace, protože to zajišťuje zaměstnanec úřadu. Celkem sečteno a podtrženo 154x v roce se věnujeme koníčku, který je obecně prospěšnou činností.
Škoda jen, že vlády od revoluce nepřijaly právní úpravu, která by podpořila nábor nových členů do dobrovolných jednotek. V okolních státech mají úlevy zaměstnavatelé, někdy i hasiči z daňových povinností apod.
Doba se mění a již není in věnovat svůj čas a energii „Bohu ke cti, bližnímu ku pomoci a vlasti ku prospěchu“. No není proč brečet nad rozlitým mlékem, když hadr drží jiní. Během měsíce května provedeme do naší jednotky nábor nových členů, bez rozdílu pohlaví. Praxe ukázala, že holky zvládnou daleko víc, než si skalní příznivci pouze chlapů hasičů připouštěli.
O termínu náboru budeme informovat v IL, FB a na našich stránkách.
Odborná příprava jednotky
Datum aktuality: 17.3.2015