Výcvik hasičů v reálných podmínkách požáru

Výcvik jednotek hasičů probíhá celoročně a je rozdělen do mnoha témat. Nejméně populární je teoretická příprava a následné zkoušení. Nejoblíbenější a jednoznačně nejdůležitější je praktický výcvik. Hasiči cvičí s technikou a věcnými prostředky, které používají u zásahů. Rutina, znalost použití a taktika nasazení je to, co chlapi musí umět automaticky. Hasič nemůže při zásahu vymýšlet, co a jak má použít. Mnohdy je na vycvičenosti hasičů, závislý osud osob v nesnázích.
Každý výcvik jednotek, který se blíží reálnému zásahu, je velmi cennou zkušeností. Proto jsme přivítali, že se naše jednotka mohla zúčastnit cvičení při reálném požáru. Chatu určenou k demolici věnovali hasičům tenisti z černošic. Cvičení pořádali profesionálové z Prahy, kteří zajistili všechna potřebná povolení. Cvičili hasiči z jednotek HZS hl.m.Prahy, JSDH Mokropsy, JSDH Lipence a JSDH Radotín. Tématem výcviku byl reálný požár chaty. Hasiči cvičili pohyb v zakouřeném prostředí a vyhledávání osob. Dále hašení v hořícím objektu a obranu hasičů před velmi nebezpečnými jevy Flashover a Rolover, které vznikají v objektech, kdy vnitřní teplota při požáru, stoupne na stovky stupňů. Současně zkoušeli hasiči použití vysokotlakého zařízení Cobra, které lze použít k hašení i přes stěny objektu. Posledním tématem bylo vniknutí do hořícího objektu za účelem průzkumu a záchrany osob.
Z výcviku si hasiči odnesli velmi cenné zkušenosti, které určitě zužitkují při běžných událostech ve prospěch nás všech. Jen někteří si z výcviku odnesli zjištění, že být hasičem trochu pálí:-) Výcvik hasičů v reálných podmínkách požáru
Datum aktuality: 22.10.2015